Horia Tecău și Jean Julien Rojer în finala de la Wimbledon

Horia Tecău și Jean Julien Rojer au cîștigat prima semifinală de dublu la Wimbledon împotriva perechii formate din Florin Mergea și Bopanna în 5 seturi, 4-6, 6-2, 6-3, 4-6, 13-11.

Partida  a început cu un break din partea cuplului Tecău/Rojer, însă setul s-a încheiat cu victoria lui Mergea și Bopanna, scor 6-4.

Setul secund a început echilibrat și la scorul de 2-2, Rojer a făcut break-ul după ce a finalizat un smash. La 2-5 aceeași echipă a mai reușit un break și își asigurase deja setul.

În setul Horia cu Jean-Julien au cîștigat cu 6-3.

Cuplul format din Mergea și Bopanna a revenit și a cîștigat setul patru cu 6-4. În setul decisiv cîștig de cauză a avut perechea Horia Tecău și Jean Julien Rojer cu scorul de 13-11.

Tecău și Rojer vor juca în finală împotriva echipei cîștigătoare din meciul Jamie Murray/John Peer și Jonathan Erlich/Philipp Petzschner.