Dan Gîrtofan a câştigat Romania Winter Rally

Sursă foto: Dan Girtofan / Facebook.com

Dublul campion naţional Dan Gîrtofan a câştigat Romania Winter Rally, prima etapă a Campionatului Naţional de Raliuri Betano, cursă desfăşurată în judeţul Covasna.

Echipajul Dan Gîrtofan/Tudor Mârza (Skoda Fabia R5) a fost cronometrat pe cele şase probe speciale cu timpul de 01 h 20 min 04 sec 4/10, potrivit site-ului Federaţiei Române de Automobilism Sportiv, scrie Agerpres.

Fraţii Norbert şi Francesca Maior (Peugeot 106) s-ai clasat pe locul doi la general, la 03 min 45 sec 4/10 de învingător. Podiumul a fost completat de fiul lui Dan Gîrtofan, Andrei, alături de Doru Vrajă (Subaru Impreza N15), sosit la 03 min 56 sec 3/10.

Cele şase probe speciale, două în prima zi şi patru sâmbătă, au avut o lungime totală de 109 kilometri.

36 de echipaje la start

La startul Romania Winter Rally s-au aliniat 36 de echipaje, dintre care 9 internaţionale.

Romania Winter Rally a fost programat iniţial pentru 5-7 februarie, dar a fost amânat din cauza lipsei zăpezii.

Etapa a doua a campionatului va fi Raliul Braşovului, programat pe 26 şi 27 martie.