Cutremur la US Open 2015: Lipsește din sferturi prima dată după 5 ani

US OPEN 2015. Optimile probei masculine de simplu de la US Open 2015 a oferit o surpriză de proporții: britanicul de pe locul 3 ATP, Andy Murray, al treilea favorit de la Flushing Meadows, a fost eliminat la capătul unui meci maraton, de peste patru ore. Este pentru prima oară în ultimii cinci ani când britanicul lipsește din sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam.

US OPEN 2015. Andy Murray a pierdut în patru seturi, scor 6-7, 3-6, 7-6, 6-7, în faţa sud-africanului Kevin Anderson, favorit numărul 15 la New York. Acesta va juca pentru prima oară în carieră într-un sfert de finală al unui Grand Slam.

Vezi și: Probleme pentru Halep: Azarenka e marea favorită a sfertului de finală

US OPEN 2015. "Am jucat împotriva unui jucător excelent. A servit foarte bine", a declarat Andy Murray la finalul întâlnirii care a durat patru ore şi 18 minute, un record pentru actuala ediţie.

US OPEN 2015. Britanicul, campion la Flushing Meadows în 2012, nu a mai lipsit din sferturile unui Grand Slam din 2010, când a ratat accesul în această fază tot la US Open.

US OPEN 2015. În sferturile de finală, Anderson va juca împotriva Stanislas Wawrinka, favorit numărul 5.

US OPEN 2015. Iată tabloul masculin al sferturilor de finală de la US Open 2015, conform digisport.ro:

Novak Djokovic (Serbia, 1) - Feliciano Lopez (Spania, 18)
Marin Cilic (Croaţia, 9) - Jo-Wilfried Tsonga (Franţa, 19)