CSM Bucureşti, surpriză la Craiova, în Liga Naţională de handbal feminin

CSM Bucureşti, campioana en titre, a cedat la SCM Craiova, miercuri, în Sala Polivalentă din Bănie, într-un meci din etapa a 19-a a Ligii Naţionale de handbal feminin.

CSM Bucureşti, echipă calificată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, cu obiectivul de a ajunge la turneul Final Four al competiţiei, a suferit prima sa înfrângere internă din acest sezon. Tigroaicele nu mai pierduseră pe plan intern din data de 26 septembrie 2016, când HC Dunărea Brăila se impunea pe teren propriu cu scorul de 30-27, în etapa a 4-a a ediţiei 2016-2017.

Campioanele au început mai bine jocul din Bănie, au condus cu 3-1 (min. 7), 10-6 (20), 12-9 (28), însă la pauză avantajul a fost minim, 12-11. După pauză, CSM Bucureşti şi-a mărit din nou avantajul, la 15-12 (34), apoi a avut 18-16 (47), după care SCM Craiova a condus pentru prima oară, cu 19-18 (52).

Echipa oaspete a egalat, dar SCM Craiova a înscris trei goluri consecutive, desprinzându-se decisiv, la 22-19 (60), scorul final fiind de 23-21.

Pentru formaţia craioveană au marcat Valentina Ardean-Elisei 6 goluri, Andreea Pricopi 5, Cristina Florianu 4, Zeljka Nikolic 3, Bobana Klikovac 2, Patricia Vizitiu 1, Andreea Rădoi 1, Teodora Popescu 1. Golurile campioanei au fost reuşite de Cristina Neagu 5, Nathalie Hagman 5, Iulia Curea 4, Isabelle Gullden 3, Line Jorgensen 1, Marit Frafjord 1, Sabina Jacobsen 1 şi Paula Ungureanu (portar) 1.

În clasament, pe primul loc se află CSM Bucureşti, cu 54 puncte, urmată de SCM Craiova, 42 puncte (18 jocuri) etc. CSM Bucureşti va susţine sâmbătă, în Rusia, un meci foarte important cu Rostov, în ultima etapă a grupelor principale, rezultatul urmând să decidă adversara sa din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.