Covid-19 la Atletico Madrid. Simeone: Sunt momente foarte dificile

Antrenorul Atletico Madrid, Diego Simeone, a declarat că nu este îngrijorat de numărul mare de cazuri de COVID-19 din lotul său, după ce nu a putut conta pe şase jucători în meciul cu Celta Vigo (2-2), disputat luni seara în La Liga.

Atletico a scăpat victoria în ultimele minute ale jocului, Facundo Ferreyra marcând golul egalizator al oaspeţilor în minutul 89.

Sunt momente foarte dificile în toată lumea şi pentru toată societatea, noi încercăm să avem grijă unii de alţii, dar contaminarea nu este doar la Atletico, este în toată societatea, Nu mă uit doar la ce se întâmplă la Atletico. Mă uit la ce se întâmplă în societate, pentru că Atletico face parte din societate, a declarat Simeone, după meciul care a stopat seria de opt victorii consecutive a liderului din Spania.

Începând din martie 2020, Atletico a avut 15 jucători infectaţi cu noul coronavirus, inclusiv antrenorul argentinian, care a ratat o parte din pregătirea din presezon, relatează Agerpres.