Wawrinka, abandon la Marsilia. Tenismanul a acuzat dureri la genunchiul operat

Tenismanul elveţian Stanislas Wawrinka, revenit la începutul acestui sezon după o pauză de şase luni, în urma unei intervenţii chirurgicale la genunchiul stâng, a abandonat în optimile de finală ale turneului ATP de la Marsilia, în cel de-al doilea set al meciului cu Ilia Ivaşika din Belarus.

În vârstă de 32 ani, Wawrinka a început să resimtă dureri la genunchiul operat în luna august, la jumătatea primului set, însă a continuat să joace, înclinându-se cu 4-6. El a încercat să continue partida, dar a fost nevoit să se oprească după primele două ghemuri ale celui de-al doilea set (1-1).

Ilia Ivaşka (23 ani), numărul 193 mondial, îl va avea ca adversar în sferturile de finală pe veteranul francez Nicolas Mahut (36 ani), care a dispus joi, cu 3-6, 6-2, 6-4, de luxemburghezul Gilles Muller.

Gilles Simon, care a câştgiat de două ori titlul la Marsilia, a fost întrecut în optimi de sârbul Filip Krajinovic (N.8), cu 6-3, 6-3.