Urmărește emisiunea live

Turul Spaniei: Olandezul Jakobsen a câştigat etapa a 4-a, irlandezul Roche rămâne lider la general

Ciclistul olandez Fabio Jakobsen (Deceunink-Quick Step) a câştigat marţi la fotofiniş etapa a 4-a a Turului Spaniei, desfăşurată pe distanţa de 175,5 km între Cullera şi El Puig, iar irlandezul Nicolas Roche (Sunweb) se menţine lider la general, informează AFP.

Fabio Jakobsen s-a impus pentru numai câţiva centimetri în faţa irlandezului Sam Bennett (Bora-Hansgrohe), câştigătorul etapei precedente. Jakobsen a fost cronometrat în 4 h 04:16, fiind urmat cu acelaşi timp de Sam Bennett, germanul Max Walscheid (Sunweb) etc.

În această etapă, olandezul Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma), clasat pe locul trei luna trecută în Turul Franţei, a abandonat din cauza durerilor la un genunchi.

Nicolas Roche conduce în clasamentul general, cu timpul de 13 h 55:30, urmat la 2 secunde de columbianul Nairo Quintana (Movistar) şi la 8 secunde de un alt columbian, Rigoberto Uran (Education First).

Miercuri va avea loc etapa a 5-a, L'Eliana - Observatorio Astrofísico de Javalambre (170,7 km).