Cele mai citite

Ţara în care mâncarea nu se aruncă. Obezitatea, aproape eradicată

mancare_72171800
Excese alimentare

Franța a reușit performanța de a evita risipa alimentară interzicând acum patru ani supermarketurilor să arunce mâncarea.  

 

În plus, francezii nu mai dau voie retailerilor nici să distrugă alimentele pe care le aruncă, forțâându-le astfel mâna să le ofere la preț de discount sau gratis pentru cazuri sociale înainte de a expira.

Statul francez dă o luptă împotriva risipei iar acest lucru se vede și în sănătatea populației. Supermarketurile aruncă 11% din hrana expirată.

Citeşte mai multe pe DC Business. 

Fiți la curent cu ultimele noutăți.

Urmăriți DCNews și pe Google News

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

Citește mai multe din Lifestyle
Citește mai multe din Lifestyle
x close