Sportivii români au luat medaliile de aur la gimnastică de la Cupa Mondială de la Mersin

Sursă foto: Pexels (Ivan Samkov)

Sportivii români au câștigat medaliile de aur la gimnastică la competiția din Mersin.

Sportivii români au cucerit şapte medalii, patru de aur, una de argint şi două de bronz, duminică, în finalele pe aparate, la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Mersin (Turcia), scrie Agerpres. Ana Maria Bărbosu a fost vedeta zilei, cu trei medalii de aur, la paralele (13,600), bârnă (13,950) şi sol (12,900), potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Gimnastică, transmite Agerpres. Gabriel Burtănete a cucerit şi el aurul la sărituri, cu o medie de 14,725 (note de 14,750, respectiv 14,700).

Andreea Preda a a câştigat două medalii, argint la sol (12,650) şi bronz la bârnă (12,600), în timp ce în finala de la paralele a ocupat ultimul loc (8), cu 12,250. Andrei Muntean a obţinut bronz la paralele (14,400), aparat la care Gabriel Burtanete a fost al şaptelea, cu 13,900. Muntean s-a clasat pe locul patru la inele (13,850) şi pe şase la sol (13,800), în timp ce Răzvan Marc a fost al cincilea la bară (13,550) şi al şaselea la inele (12,700).

Gabriel Burtănete a primit trofeul pentru cel mai bun gimnast la sărituri în acest sezon al Cupei Mondiale Challenge. Acesta a fost ultimul test pentru gimnaştii români înaintea Campionatelor Mondiale de la Liverpool (29 octombrie-6 noiembrie).

Românii au cucerit alte cinci medalii, dintre care una de aur, la Banska Bystrica

Sportivii români au cucerit alte cinci medalii, dintre care una de aur, două de argint şi două de bronz, vineri, în penultima zi a celei de-a XVI-a ediţii de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European, de la Banska Bystrica (Slovacia).

Medalia de aur a fost câştigată de judoka Bogdan Alexandru Petre la cat. 100 kg. Acesta l-a învins în sferturi pe azerul Ajdar Baghirov, în semifinale s-a impus în faţa georgianului Ghiorghi Baduaşvili, iar în finală l-a întrecut pe italianul Francesco Basso, potrivit Agerpress.

La cat. +100 kg

Darius Gabriel Georgescu a încheiat pe locul 5, după ce l-a învins în optimi pe moldoveanul Ion Buraga a dispus în sferturi de letonul Janis Strazdins, dar a pierdut semifinala cu turcul Ergin Recep. Tot la judo, în cadrul cate. 78 kg, Francesca Maria Corneliu a fost învinsă în primul tur de olandeza Jade Omerkoylu.

Înotul a adus două medalii vineri, una de argint şi una de bronz.

Aissia Claudia Prisecariu a cucerit argintul în proba de 100 m spate, cu timpul de 1 min 02 sec 70/100, fiind devansată de spaniola Nahia Garrido Nalvar (1:02.27).

Bronzul a fost obţinut în proba de ştafetă 4x100 m mixt feminin (Aissia Claudia Prisecariu, Brigitta Vass, Eva Maria Paraschiv şi Irina Preda), cu timpul de 4 min 14 sec 81/100. În serii, Ana Maria Sibişeanu a evoluat în locul Irinei Preda. Italia a cucerit aurul (4:13.90), iar Spania a luat argintul (4:14.76). Ştafeta masculină de 4x100 m mixt (Alexandru Constantinescu, Darius Coman, Carol Mihai Cojocaru, Vlad Ştefan Mihalache) a ocupat locul 5 în finală (3:51.39).

Pe cinci s-a clasat şi Eliza Diamandescu la 800 m liber (09:05.86). Irina Preda a ratat calificarea în finala la 50 m liber. Citește continuarea articolului AICI