Rugby - CM 2019: Africa de Sud s-a calificat în finală, după 19-16 împotriva Ţării Galilor

Africa de Sud s-a calificat în finala Cupei Mondiale de rugby 2019, după 19-16 (9-6) împotriva Ţării Galilor, duminică, pe International Stadium din oraşul japonez Yokohama, scrie Agerpres.

Sud-africanii şi-au dominat fizic adversarii în prima repriză, în care uvertura Handre Pollard a fructificat trei lovituri de pedeapsă, în minutele 15, 20 şi 34. Galezii au egalat la începutul reprizei secunde, în min. 46, când Dan Biggar a transformat a treia sa lovitură de pedeapsă, după cele din minutele 18 şi 36.

Sud-africanul Damian de Allende a reuşit în min. 57 primul eseu al partidei, transformat de Pollard. Galezii au presat şi au izbutit şi ei un eseu, prin Josh Adams (65). Leigh Halfpenny a transformat, restabilind egalitatea.

Pollard a adus victoria echipei sale după o lovitură de pedeapsă (76).

Africa de Sud va întâlni în finală Anglia, care a trecut sâmbătă de Noua Zeelandă cu 19-7.

Africa de Sud a câştigat de două ori trofeul, în 1995 şi 2007, ultima oară după o finală cu Anglia. Englezii au câştigat o singură dată competiţia, în 2003.