România va alinia 11 echipaje la Campionatele Europene de juniori

[] []

14 mai 2019 / 15:08
Salveaza PDF Comentarii

România va alinia 11 echipaje, 6 masculine şi 5 feminine, la Campionatele Europene de canotaj pentru juniori, programate sâmbătă şi duminică, la Essen (Germania), potrivit paginii de Facebook a Federaţiei naţionale de canotaj.

România va fi a treia delegaţie ca mărime, cu 43 de sportivi, după Germania, 54 sportivi, şi Italia, 44 sportivi.

Între canotorii români se află şi trei campioane europene de anul trecut, pe atunci cu barca de patru rame - Cristina Drugă (acum la dublu rame), Laura Pal şi Alexandra Ungureanu (ambele la patru rame), cea de-a patra campioană europeană din 2018, Geanina Dumitriţa Juncănariu, trecând la lotul de tineret.

De asemenea, în barca de opt plus unu de anul acesta se află două vicecampioane europene de anul trecut, la aceeaşi probă, Cristina Răileanu şi Victoria Petreanu

Florin Arteni-Fîntînariu a cucerit în 2017 argintul la dublu rame, acum el concurând la simplu.

Cosmin Cârpea, de la patru vâsle, a fost anul trecut vicecampion european în aceeaşi probă, iar Gheorghe Morar (acum la dublu rame) a obţinut în 2018 argintul la patru rame.

Gabriela Paraschiv (acum la patru rame) şi Adriana Surupăceanu (acum la dublu rame) au cucerit anul trecut medalia de bronz la patru vâsle.

Delegaţia României a cucerit 7 medalii, 1 de aur, 5 de argint şi 1 de bronz, la ediţia 2018 a Campionatelor Europene de canotaj pentru juniori, desfăşurată la Gravelines, în Franţa.

Echipajele româneşti pentru Europenele de juniori:
MASCULIN
simplu (JM1x): Florin Arteni-Fîntînariu
dublu rame (JM2-): Toader-Iulian Merilă, Gheorghe Morar
dublu vâsle (JM2x): Andrei-Rareş Sara, George-Cristian Brînariu
patru rame (JM4-): Emanuel Săuleanu, Alexandru Gherasim, Ciprian-Simeon Hison, Claudiu Neamţu
patru vâsle (JM4x): Andrei Mândrilă, Cosmin Cârpea, Ştefan Sandu, Gheorghe Scripcaru
opt plus unu (JM8+): Sebastian Timiş, Gabriel Ceistof-Ancuţa, Alexander Spencer, Cosmin Gheorghiţă, Denis-George Bouhar, Marius-Gabriel Lungu, Alexandru Iliuţ, Radu Barabas, Petre-Florin Enăşescu

FEMININ
dublu rame (JW2-): Adriana Surupăceanu, Georgiana Moroşan
dublu rame (JW2-): Damaris Lebădă, Cristina Drugă
patru rame (JW4-): Iulia-Liliana Bălăucă, Gabriela Paraschiv, Alexandra Ungureanu, Laura Pal
patru vâsle (JW4x): Andrada-Maria Moroşanu, Larisa-Andreea Bogdan, Adelina-Florina Vezeteu, Patricia Cireş
opt plus unu (JW8+): Estera-Costina-Beatrice Vîlceanu, Delia Burlacu, Florentina Buburuzan, Cosmina-Maria Podaru, Iasmina-Adelina Orosz, Emanuela-Ioana Ciotău, Adela-Corina Popovici, Cristina Răileanu, Victoria-Ştefania Petreanu

Antrenor coordonator: Ioan Snep.


Te-ar putea interesa






Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?

Copyright 2019 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.


dcn.n-nxt.82