Moto: Daley Mathison a decedat în prima zi a curselor TT din Insula Man

Pilotul britanic Daley Mathison şi-a pierdut viaţa într-un accident suferit în prima zi a curselor de motociclism Tourist Trophy din Insula Man, au anunţat organizatorii britanici.

Mathison, 27 ani, un pilot cu experienţă pe circuitul Snaefell, cu trei clasări pe podium la clasa Zero TT (motoare electrice), a căzut în al treilea tur din cele patru de la cursa Superbike TT. Cursa a fost întreruptă după accident, iar Peter Hickman a fost declarat învingător, rezultatul fiind decis în funcţie de locurile ocupate după turul doi.

Cursele moto din Insula Man au o bogată tradiţie, începând cu 1907, dar se numără printre cele mai periculoase din motorsport. Numai anul trecut, doi piloţi şi-au pierdut viaţa în curse.