Medalie pentru România: Hulpan a ridicat 117 kg la CE de haltere

Medalie pentru România: Hulpan a ridicat 117 kg la CE de haltere. foto: @federatiaromanadehaltere / FB

Sorina Hulpan a reușit o nouă performanță în halterele feminine la CE din Georgia.

Sportiva română Sorina Hulpan a cucerit medalia de bronz la stilul aruncat, luni, în limitele cat. 59, la Campionatele Europene de haltere de la Batumi (Georgia). Hulpan a ocupat locul al treilea la cu 117 kg, ratând ultima încercare, la 119 kg. Pe primul loc s-a clasat letona Rebeka Koha, cu 120 kg, iar pe locul secund s-a situat rusoaica Tatiana Aleeva, cu 120 kg.

La smuls, Hulpan a ocupat locul 5, cu 95 kg, după ce a ratat prima încercare la 92 kg. Aurul a fost adjudecat de Koha, cu 101 kg, argintul a revenit sportivei armene Izabella Iailian, cu 96 kg, iar bronzul a fost cucerit de rusoaica Aleksandra Kozlova, cu 96 kg. La total, Koha a fost prima, cu 221 kg, Aleeva a terminat a doua, cu 214 kg, pe trei s-a situat Kozlova, cu 213 kg, iar Hulpan a încheiat pe patru, cu 212 kg.

Andreea Penciu a evoluat în Grupa B valorică şi s-a clasat pe 9 la smuls, cu 93 kg, la aruncat a încheiat pe 16, cu 102 kg, iar la total a fost pe 12, cu 195 kg.

România are şase medalii, trei de aur, cucerite de Elena Andrieş, la cat. 49 kg, şi trei de bronz, prin Cosmina Pană (cat. 45 kg, la stilul aruncat), prin Cristian Marian Luca (55 kg, la smuls) şi Sorina Hulpan (cat. 59 kg, la aruncat).

România participă cu 14 sportivi la competiţia de la Batumi, care oferă puncte pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020.