Mercedes bate Ferrari în Marele Premiu al Rusiei la Formula 1

Cei de la Ferrari nu au reușit în Marele Premiu al Rusiei să-și continue seria succeselor din ultimele etapa de Formula 1

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes), campionul mondial en titre, a câştigat Marele Premiu al Rusiei la Formula 1, desfăşurat duminică pe circuitul de la Soci, obţinând cu această ocazie a 82-a victorie din cariera sa şi a noua de la debutul acestui sezon.

Hamilton, care a pus capăt cu această ocazie unei serii de trei succese consecutive a rivalilor de la Ferrari, a fost cronometrat în 1h 33 min 38 sec 992/1000. El l-a devansat cu 3,829 secunde pe finlandezul Valtteri Bottas, clasat pe locul secund, în timp ce poziţia a treia a fost ocupată de monegascul Charles Leclerc (Ferrari), la 5,212 secunde.

Celălalt pilot al Scuderiei de la Maranello, cvadruplul campion mondial german Sebastian Vettel, a abandonat în turul 28, din cauza unei probleme la motor.

Graţie acestui succes, Lewis Hamilton şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului general al piloţilor, distanându-se la 73 de puncte de următorul clasat, Valtteri Bottas.

Următoarea cursă a sezonului, Marele Premiu al Japoniei, se va desfăşura pe 13 octombrie, la Suzuka.