Judo: Laurenţiu Borş Dumitrescu, învins în optimi la Europenele de juniori

Sportivul român Laurenţiu Borş Dumitrescu a fost învins în optimile de finală ale cat. 66 kg, joi, la Campionatele Europene de judo pentru juniori de la Vanta (Finlanda).

Intrat direct în această fază, Borş Dumitrescu a fost întrecut prin waza ari de francezul Benjamin Gomes, medaliat ulterior cu bronz. Tot la cat. 66 kg, Adrian Olaru a fost învins în primul tur de croatul Robert Klacar. Mircea Tomescu a pierdut în primul tur la cat. 60 kg, în faţa israelianului Lior Rafailov. România participă cu cinci judoka la Europenele de juniori, ceilalţi doi fiind Szilard Radvanszki (cat. 73 kg) şi Olga Severin (cat. 63 kg). La competiţie s-au aliniat 343 judoka din 44 de ţări, 194 la masculin şi 149 la feminin.