Italianul Ricardo Bobbo a câştigat prima etapă a Turului Ţinutului Secuiesc

Rutierul italian Ricardo Bobbo (Delio Gallina Colosio) a câştigat, joi, prima etapă a Turului ciclist al Ţinutului Secuiesc, cursă ajunsă la ediţia a XIII-a, desfăşurată pe traseul Sfântu Gheorghe - Covasna - Târgu Secuiesc - Tuşnad - Baraolt - Sfântu Gheorghe

Bobo s-a impus cu timpul de 4 h 42 min 20 sec pe cei 197,3 km, devansându-i la sprint pe conaţionalii săi Leonardo Bonifazio (Sangemini Trevigiani) şi Paolo Toto (Sangemini Trevigiani), ambii înregistraţi cu acelaşi timp, potrivit paginii de Facebook a cursei. Românul Denis Vulcan (Giotti Victoria-Palomar) a ocupat locul 20, în acelaşi timp.

Cele trei sprinturi intermediare au fost câştigate de austriecii Thomas Uhmaller (Sport.Land), la Covasna, Marvin Hammerschnid (Sport.Land), la Târgu Secuiesc, şi ucraineanul Igor Dementiev (Novak Team), la Baraolt. Românul Vlad-Nicolae Dobre (Giotti Victoria-Palomar) a câştigat căţărarea din Pasul Caşin, iar italianul Matteo Gino Pegoraro (Delio Gallina) s-a impus în căţărarea din Pasul Hatod.

Românul Daniel Crista (Giotti Victoria-Palomar) este lider la general, urmat de la 2 secunde de coechipierul său Denis Vulcan, al treilea fiind austriacul Felix Ritzinger, la 3 secunde, etc.

Etapa a doua, de vineri, va avea loc pe traseul Miercurea Ciuc - Gheorgheni - Praid - Odorheiu Secuiesc - Miercurea Ciuc, pe 198 km.