Hochei: Suedia, victorie la limită la Campionatul Mondial 2019

Suedia, deţinătoarea titlului, a învins la limită echipa Letoniei, cu scorul de 5-4, luni, într-un meci din Grupa B a Campionatului Mondial de hochei pe gheaţă din Slovacia.

Golul victoriei scandinavilor, conduşi la un moment dat cu 3-2 de baltici, a fost înscris de Dennis Rasmussen, cu 34 de secunde înainte de final. În celălalt meci din Grupa B, Italia a trecut de Austria cu scorul de 4-3, după şuturile de departajare. În Grupa A, Canada s-a impus fără probleme în faţa Danemarcei, cu 5-0, iar Marea Britanie a învins Franţa cu 4-3, după prelungiri.

Clasamentul Grupei A: 1. Finlanda 16 puncte (6 jocuri), 2. Canada 15 puncte (6 jocuri), 3. SUA 14 puncte (6 jocuri), 4. Germania 12 puncte (6 jocuri), 5. Slovacia 9 puncte (6 jocuri), 6. Danemarca 5 puncte (6 jocuri), 7. Marea Britanie 2 puncte (7 jocuri), 8. Franţa 2 puncte (7 jocuri). Clasamentul Grupei B: 1. Rusia 18 puncte (6 jocuri), 2. Cehia 15 puncte (6 jocuri), 3. Suedia 15 puncte (6 jocuri), 4. Elveţia 12 puncte (6 jocuri), 5. Letonia 6 puncte (6 jocuri), 6. Norvegia 6 puncte (6 jocuri), 7. Italia 2 puncte (7 jocuri), 8. Austria 1 punct (7 jocuri). Primele patru clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală.