Gimnastică: Sandra Izbaşa, învingătoare la Internaţionalele Franţei

Sandra Izbasa

Gimnasta română Sandra Izbaşa, campioană olimpică la sol, a câştigat finala acestui aparat la Internaţionalele Franţei, găzduite de Palais Omnisports din Paris-Bercy.

Izbaşa s-a impus cu 14,833 puncte, în faţa altei românce, Diana Chelaru, 14,633 p, locul al treilea fiind ocupat de rusoaica Ana Dementieva, cu 14,433 p.

Ana Porgras, campioana mondială la bârnă, s-a clasat doar pe locul secund la aparatul său favorit, cu 13,800 p, fiind devansată de rusoaica Alia Mustafina, 14,866 p. Pe locul al treilea a terminat Dementieva, cu 13,733 p.

Diana Chelaru s-a clasat pe locul 3 la sărituri, cu 14,017 puncte, după rusoaicele Mustafina, 14,933 p, şi Tatiana Nabieva, 14,400 p.

La masculin, Flavius Koczi s-a clasat pe locul secund, atât la sol, cât şi la sărituri, de fiecare dată după chilianul Gonzalez Sepulveda. Sud-americanul a câştigat cu 16,100 p la sărituri, urmat de Koczi, 15,800 p, şi de belarusul Dmitri Kaspiarovici, 15,750 p. La sol, Sepulveda a primit 15,466 p, Koczi a fost notat cu 15,266 p, al treilea fiind francezul Thomas Bouhail, 15,233 p.

La a 18-a ediţie a Internaţionalelor Franţei s-au aliniat la start aproape 90 de competitori din 40 de naţiuni.

sursa: Agerpres