Gabriela Gâdea şi George Raţiu, câte două titluri în prima zi a Campionatelor Naţionale în bazin scurt

Steliştii Gabriela Ioana Gâdea şi George Adrian Raţiu au cucerit fiecare câte două medalii de aur, joi, în prima zi a Campionatelor Naţionale de înot în bazin scurt (25 metri) de la Miercurea Ciuc.

Gabriela Ioana Gâdea s-a impus la 100 m spate, dar şi cu ştafeta de 4x50 m liber a clubului.

George Adrian Raţiu a câştigat proba de 100 m liber, precum şi cu ştafeta de 4x50 m liber a clubului, iar la 50 m fluture s-a clasat pe locul al doilea.

La 200 m spate masculin victoria i-a revenit lui Robert Andrei Glinţă, urmat de Daniel Cristian Martin, care a câştigat titlul la 200 m mixt.

Rezultatele de joi:
FEMININ
50 m bras
1. Henrietta Fangli (Clubul Sportiv Municipal Târgu Mureş) 00:32:66
2. Ingrid Huszar (Clubul Sportiv Crişul Oradea) 00:32:67
3. Andreea Ioana Popescu (Clubul Sportiv Municipal Arad) 00:32:95

100 m spate
1. Gabriela Ioana Gâdea (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 01:02:17
2. Emily Mărginean (Clubul Sportiv Municipal Bacău) 01:03:24
3. Ioana Marin (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 01:03:65

400 m liber
1. Maysa Raţiu (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 04:19:43
2. Clara Andreea Spînu (Clubul Sportiv Şcolar Ploieşti) 04:24:31
3. Simona Alexandra Savastiţa (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 04:25:77

200 m mixt
1. Alexandra Dobrin (Clubul Sportiv Universitar Piteşti) 02:15:88
2. Maria Claudia Gâdea (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 02:15:93
3. Emily Mărginean (Clubul Sportiv Municipal Bacău) 02:19:14

ştafetă 4x50 m liber
1. CSA Steaua (Bianca Andreea Costea, Gabriela Ioana Gâdea, Jasminne Anne Marie Ivan, Maria Claudia Gâdea) 01:44:88
2. CSA Steaua (Maysa Raţiu, Daria Maria Ioana, Andreea Ramona Drăgoi, Ioana Marin) 01:46:70
3. CSU Piteşti (Alexandra Dobrin, Cristina Georgeta Tătar, Sabrina Scărlătescu, Alexandra Bogdăneci) 01:48:59

MASCULIN
50 m fluture
1. Cătălin Paul Ungur (Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti) 00:23:32
2. George Adrian Raţiu (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 00:23:82
3. Antonio Andrei Costroj (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 00:24:29

200 m spate
1. Robert Andrei Glinţă (Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti) 01:52:40
2. Daniel Cristian Martin (Clubul Sportiv Municipal Bacău) 01:52:44
3. Gabriel Ioan Dumitrache (Colegiul Naţional Emil Racoviţă Bucureşti) 01:59:70

100 m liber
1. George Adrian Raţiu (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 00:49:11
2. David Popovici (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 00:49:15
3. Vlad Paţurcă (Clubul Sportiv Municipal Bucureşti) 00:49:87

200 m mixt
1. Daniel Cristian Martin (Clubul Sportiv Municipal Bacău) 01:57:82
2. Mihai Gergely (Clubul Sportiv Municipal Cluj-Napoca) 02:02:30
3. David Popovici (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 02:02:32

ştafetă 4x50 m liber
1. CSA Steaua (George Adrian Raţiu, Constantin George Alexandru Stoica, Antonio Andrei Costroj, David Popovici) 01:30:05
2. CSM Bucureşti (Vlad Paţurcă, Ionuţ Radu, Andrei Rusen, Paul Andrei Roşioru) 01:31:60
3. CSM Bacău (Daniel Cristian Martin, Alin Alexandru Artimon, Dragoş Alexandru Hrişcu, Rareş Andrei Drugă) 01:31:96
AGERPRES

Ultimele materiale video - DCNewsTV.ro

Te-ar putea interesa

Get it on App Store Get it on Google Play





Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?

Copyright 2021 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate. DCNews Proiect 81431.

Comandă acum o campanie publicitară pe acest site: publicitate@dcnews.ro


cloudnxt2
YesMy