Formula 1: Hamilton, învingător în Marele Premiu al Mexicului

Lewis Hamilton s-a impus și în circuitul din Mexic, în așteptarea unui nou titlu al piloților de Formula 1.

Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Mexicului, desfăşurat duminică pe circuitul Hermanos Rodriguez (4,304 km), dar va trebui să mai aştepte pentru a intra în posesia celui de-al şaselea său titlu de campion mondial.

Hamilton a dominat cursa graţie unei alegeri inteligente a pneurilor, care i-a permis să treacă linia de sosire cu avans ceva mai mic de două secunde faţă de germanul Sebastian Vettel (Ferrari).

Pe poziţia a treia, la 3,5 secunde, s-a clasat finlandezul Valtteri Bottas de la Mercedes, singurul care îi mai poate ameninţa supremaţia lui Hamilton până la finalul acestui sezon, din care au mai rămas de disputat doar trei curse, prima dintre ele fiind programată pe 3 noiembrie, la Austin (Texas).

Pilotul britanic trebuie să obţină patru puncte în plus faţă de Bottas în cursa din Statele Unite pentru a intra în posesia titlului.