Formula 1: Victorie pentru Lewis Hamilton la Marele Premiu al Franţei

Lewis Hamilton. foto: Mercedes-AMG Petronas Motorsport @MercedesAMGF1

Pilotul britanic Lewis Hamilton a câştigat, duminică, Marele Premiu al Franţei la Formula 1.

Pilotul britanic Lewis Hamilton a câştigat, duminică, Marele Premiu al Franţei la Formula 1, a opta etapă a Campionatului Mondial, fiind cronometrat pe circuitul Paul Ricard din la Le Castellet cu timpul de 1h 24 min. 31 sec. 198/1000 (medie orară: 219,8 km), devansându-l pe coechipierul său finlandez Valtteri Bottas, cu 18 sec. 056/1000.

Aceasta este a 79-a victorie a lui Hamilton de la debutul carierei sale şi a şasea din acest sezon, în timp ce Bottas a obţinut două, astfel că Mercedes îşi confirmă dominaţia totală după ce s-a impus în toate cursele din acest sezon.

Pe locurile următoare s-au clasat monegascul Charles Leclerc (Ferrari), la 18 sec. 985/1000, şi olandezul Max Verstappen (Red Bull), la 34 sec. 905/1000.

19. George Russell (Marea Britanie/Williams) două tururi

Cel mai bun tur în cursă: Sebastian Vettel (Germania/Ferrari) - 1 min. 32 sec. 740/1000 în turul 53 (medie orară: 210,084 km).

Abandon: Romain Grosjean (Frsanta/Haas-Ferrari): problem mecanică turul 45.

Lider în clasamentul Campionatului Mondial al pilotilor este Hamilton cu 187 pct, urmat de Bottas 151 pct, Sebastian Vettel 111 pct, Max Verstappen 100 pct, Charles Leclerc 87 pct etc.

În clasamentul constructorilor, pe primul loc se află Mercedes cu 338 pct, urmată de Ferrari 198 pct, Red Bull-Honda 136 pct etc.