Florentina Ivănescu, locul 5 la Mondialele de cadeţi

Sportiva română Florentina Ivănescu s-a clasat pe locul 5 în limitele cat. 57 kg, vineri, la Campionatele Mondiale de judo pentru cadeţi de la Almatî (Kazahstan).

Ivănescu a învins-o în optimi pe mongola Namuundalai Altankhundaga, dar a pierdut în sferturi în faţa japonezei Rin Eguchi, care ulterior a cucerit medalia de aur. În recalificări, românca a învins-o pe Karla Valencia (Ecuador), însă a pierdut meciul pentru bronz cu Ksenia Galiţkaia (Rusia).

România aliniază la Mondialele de cadeţi un lot de opt judoka, trei băieţi şi cinci fete, în concurs rămânând să mai intre doar Alex Creţ (cat. 90 kg).

Cel mai bun rezultat l-au reuşit Alexandru Matei, locul 5 la cat. 50 kg, şi Ivănescu, locul 5 la cat. 57 kg.

La competiţie participă 464 de judoka din 61 de ţări, 256 la masculin şi 208 la feminin.