FIBA Europe Cup. U-BT Cluj-Napoca - Ironi Ness Ziona. Meci MEMORABIL - video

baschet-_2
baschet-_2

U-BT Cluj-Napoca s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei masculine de baschet FIBA Europe Cup, după ce a învins echipa israeliană Ironi Ness Ziona cu scorul de 82-71 (24-20, 15-21, 25-18, 18-12), miercuri seara, în ultimul lor meci din Grupa J, în Sala Sporturilor Horia Demian din Cluj-Napoca.

U a reuşit să se desprinsă în finalul sfertului al treilea şi a tranşat disputa în ultimul sfert de oră al partidei. Donatas Tarolis şi Darko Planinic au fost cei mai buni oameni ai clujenilor.

La gazde au jucat Nandor Kuti 8 puncte, 1 recuperare, Toma Lungoci, Darryl Leon Peak Jr 6 p, 3 rec, 1 pasă decisivă, Donatas Tarolis 15 p, 8 rec, 4 pd, Karlo Zganec 12 p, 6 rec, 3 pd, Artis Ate 6 p, 3 rec, Stefan Grasu 1 rec, Kerron Johnson 11 p, 4 rec, 7 pd, Darko Planinic 15 p, 9 rec, 1 pd, Patrick Richard 9 p, 5 rec, 5 pd.

Pentru Ironi Ness Ziona au evoluat Daequan Cook 2 p, 4 rec, 1 pd, Anthony Guy Fisher 22 p, 5 pd, Golan Gutt 2 p, 5 rec, Raviv Limonad 7 p, 2 rec, 2 pd, Jeffree David Withey 9 p, 3 rec, 2 pd, Tal Dunne 5 p, 2 rec, 1 pd, Jeremy Hollowell 7 p, 4 rec, Raviv Pitshon 1 rec, JP Tokoto 17 p, 6 rec, 5 pd. U-BT Cluj-Napoca s-a clasat pe unul din primele două locuri ale grupei, calificându-se în sferturi, conform Agerpres.