EURO 2020. Lotul lărgit al naționalei, anunțat de Contra. Doi jucători, convocați în premieră cu Norvegia și Malta

Descriere foto:

Cosmin Contra a anunțat convocările la echipa naţională pentru partidele cu Norvegia şi Malta din luna iunie, din preliminariile EURO 2020.

Cosmin Contra a anunțat vineri, 17 mai, o listă lărgită de jucători care ar putea face parte din lotul pentru partidele cu Norvegia și Malta din iunie, contând pentru preliminariile EURO 2020. Naţionala va întâlni Norvegia, la Oslo, pe 7 iunie (21:45, ora României), urmând ca pe 10 iunie să joace cu Malta, în deplasare (21:45).

Lotul lărgit al României:

 

Portari: Ciprian Tătăruşanu (FC Nantes), Florin Niţă (Sparta Praga), Silviu Lung jr (Kayserispor), Ionuţ Radu (Genoa);

Fundaşi: Cristian Manea (CFR Cluj), Romario Benzar (FCSB), Cristian Săpunaru (Kayserispor), Dragoş Grigore (Ludogoreţ Razgrad), Cosmin Moţi (Ludogoreţ Razgrad), Ionuţ Nedelcearu (FC Ufa), Iulian Cristea (FCSB), Alin Toşca (PAOK), Nicuşor Bancu (U Craiova);

Mijlocaşi: Alexandru Chipciu (Sparta Praga), Dorin Rotariu (FC Astana), Ciprian Deac (CFR Cluj), Dennis Man (FCSB), Tudor Băluţă (FC Viitorul), Răzvan Marin (Standard Liege), Paul Anton (Krîlia Sovetov Samara), Alexandru Cicâldău (U Craiova), Dan Nistor (Dinamo), Alexandru Mitriţă (New York City FC), Alexandru Maxim (Mainz), Gheorghe Grozav (Kisvarda FC), Nicolae Stanciu (Al-Ahli Saudi), Ianis Hagi (FC Viitorul);

Atacanţi: Claudiu Keşeru (Ludogoreţ Razgrad), George Ţucudean (CFR Cluj), George Puşcaş (Palermo).

Programul grupei F

23 martie: Suedia – România 2-1 (Quaison 33, Claesson 40 / Keșerü 58), Malta – Feroe 2-1 (Nwoko 13, S. Borg 77-pen. / J. Thomsen 90+8), Spania – Norvegia 2-1 (Rodrigo 16, Ramos 71-pen. / King 65-pen.)
26 martie: România – Feroe 4-1 (Deac 26, Keșerü 29, 33, Puşcaş 63 / V. Davidsen 40-pen.), Norvegia – Suedia 3-3 (Johnsen 41, King 59, Kamara 90+7 / Claesson 70, Nordtveit 86-autogol, Quaison 90+1), Malta – Spania 0-2 (Morata 31, 73)
7 iunie 2019: Feroe – Spania, Norvegia – România, Suedia – Malta (ora 21:45)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

La EURO 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.

Clasament grupa României

 

Spania 6 p
Suedia 4 p
România 3 p
Malta 3 p
Norvegia 1 p
Feroe 0 p


Te-ar putea interesa






Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?

Copyright 2019 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.


dcn.n-nxt.27