EURO 2016: Nani a înscris golul 600 din istoria Campionatului European

Atacantul portughez Nani a înscris cel de-al 600-lea gol din istoria Campionatului European de fotbal, cu ocazia meciului împotriva Islandei (scor 1-1), disputat marți seara la Saint-Etienne, în cadrul Grupei F de la EURO 2016.

Internaționalul lusitan a deschis scorul în minutul 32 al întâlnirii, cu un șut din interiorul careului, islandezii restabilind egalitatea la cinci minute după pauză, prin Birkir Bjarnasson, autorul primului gol al selecționatei țării sale la un turneu final de campionat continental.

Primul gol din istoria Campionatului European de fotbal a fost marcat pe 6 iulie 1960 de iugoslavul Milan Galic, într-o partidă cu Franța (scor 5-4), în timp ce golul cu numărul 100 i-a aparținut francezului Alain Giresse, la ediția din 1984, potrivit Agerpres.

Danezul Kim Vifort a înscris, la rândul său, cel de-al 200-lea gol din istoria EURO, în 1992, iar golul cu numărul 500 l-a avut drept autor pe spaniolul Xavi, la ediția din 2008, câștigată de "La Roja", care și-a apărat apoi titlu european patru ani mai târziu, la EURO 2012.