Dinamo Kiev a eliminat pe Manchester City din Liga Europa

Echipa engleză a câştigat doar cu 1-0 în manşa a doua a optimilor de finală ale Ligii Europa, după ce în tur pierduse cu 0-2, şi a părăsit competiţia.

Unicul gol a fost marcat Kolarov, în minutul 39. Din minutul 36, gazdele au jucat cu un o mai puţin, atacantul Mario Balotelli primind cartonaşul roşu direct pentru o intrare „criminală” asupra lui Popov.

Benfica Lisabona, a terminat la egalitate, 1-1, cu Paris Saint Germain, pe terenul acesteia, şi cum câştigase în tur cu 2-1 merge mai departe în Liga Europa.

În alte două partide s-au înregistrat rezultatele:

Zenit St. Petersburg (Rusia) – Twente (Olanda) 2-0 (în tur 0-3) şi Spartak Moscova (Rusia) – Ajax Amsterdam (Olanda) 3-0 (în tur 1-0), astfel că Twente şi Spartak s-au calificat în „sferturi”.