David Popovici a câştigat proba de 200 m liber la Sette Colli Trophy - Roma / Video

Inquam Photos / George Calin

Înotătorul român David Popovici, dublu campion mondial şi european, a câştigat, duminică, proba de 200 m liber din cadrul ediţiei a 59-a a competiţiei Sette Colli Trophy de la Foro Italico (Roma), cu timpul de 1 min 45 sec 49/100.

Popovici a stabilit un nou record al competiţiei la 200 m liber, după ce făcuse acest lucru şi la 100 m liber, sâmbătă, în finală. David Popovici a fost urmat în clasamentul final la 200 m liber de britanicul Tom Dean, la 1 sec 37/100, şi de italianul Stefano Di Cola, la 1 sec 41/100. În seriile probei de 200 m liber, Popovici fusese înregistrat cu doar al patrulea timp, 1 min 47 sec 99/100. La 200 m mixt, Mihai Gergely a fost al şaselea în Finala B (2:04.64) şi al 16-lea la general.

VIDEO

La 50 m fluture, Denis-Laurean Popescu a ocupat locul 21 (24.13), Daniel-Cristian Martin a încheiat pe 44 (24.77), Andrei Ungur pe 59 (25.25), Andrei-Mircea Anghel pe 61 (25.30), iar Tobias-George Dumitrache pe 64 (25.49).

În proba de 200 m bras, Daniel-Alexandru Nicuşan a fost al 52-lea la masculin (2:26.78), iar Henrietta Fangli a 34-a la feminin (2:36.36). Aceasta a fost ultima verificare pentru Mondialele de nataţie de la Fukuoka (13-30 iulie), la care România va fi reprezentată de David Popovici şi de Andrei-Mircea Anghel.

Înotătorul român David Popovici şi-a donat medalia de aur câştigată în proba de 200 m liber la Campionatele Mondiale de anul trecut de la Budapesta, aceasta urmând a fi transformată în fundiţe aurii şi oferite copiilor bolnavi de cancer în cadrul unei acţiuni caritabile.

'Multiplul campion european şi mondial de juniori şi de seniori la nataţie David Popovici şi-a donat medalia de suflet pentru a fi transformată în fundiţe aurii, oferite copiilor ce intră în lupta cu cancerul. Demersul lui vine în susţinerea programului #SperanţaNuMoareDeCancer, lansat de MedLife, în cadrul căruia s-a alăturat în calitate de Ambasador al Speranţei. Medalia de aur donată este cea câştigată la Mondialele de la Budapesta la proba de 200 m liber masculin, performanţă cu care sportivul a făcut istorie, fiind primul titlu mondial în bazin olimpic pentru înotul masculin românesc. David Popovici transformă astfel aurul excelenţei în simbol al speranţei în lupta copiilor împotriva cancerului', se menţionează într-un comunicat de presă.