Copa America 2019 - programul competiţiei, pe zile

Descriere foto:

Copa America este cel mai vechi turneu interţări din lume. Copa America la fotbal, un campionat al ţărilor din America de Sud, se va desfăşura anul acesta în Brazilia, între 14 iunie şi 7 iulie, cu participare a 12 echipe, împărţite în trei grupe. 

Pe lângă cele zece formaţii din confederaţia sud-americană de fotbal (CONMEBOL) participă şi două echipe invitate, Qatarul şi Japonia, campioana, respectiv vicecampioana Asiei. Copa America este cel mai vechi turneu interţări din lume, împlinind 103 ani de existenţă.

vor avea loc în cinci oraşe şi pe şase stadioane: Rio de Janeiro (Maracana), Sao Paulo (Morumbi, Arena Corinthians), Belo Horizonte (Mineirao), Porto Alegre (Arena do Gremio) şi Salvador (Itaipava Arena Fonte Nova). În meciul de deschidere, programat vineri la Sao Paulo, pe Morumbi (sâmbătă, 03:30, în România), naţionala ţării gazdă, Brazilia, va întâlni Bolivia. Finala se va juca în data de 7 iulie, pe legendarul stadion Maracana din Rio de Janeiro.

Componenţa grupelor Copa America:

Grupa A:
Brazilia, Bolivia, Venezuela, Peru

Grupa B:
Argentina, Paraguay, Columbia, Qatar

Grupa C:
Chile, Uruguay, Japonia, Ecuador

Programul competiţiei:

Vineri 14 iunie Brazilia - Bolivia (Morumbi - Sao Paulo, sâmbătă, 03:30, în România), Grupa A

Sâmbătă 15 iunie
Venezuela - Peru (Arena do Gremio, Porto Alegre, 22:00), Grupa A
Argentina - Columbia (Itaipava Arena Fonte Nova - Salvador, duminică, 01:00), Grupa B

Duminică 16 iunie
Paraguay - Qatar (Maracana - Rio de Janeiro, 22:00), Grupa B
Uruguay - Ecuador (Mineirao - Belo Horizonte, luni, 01:00), Grupa C

Luni 17 iunie
Japonia - Chile (Morumbi - Sao Paulo, marţi, 02:00), Grupa C

Marţi 18 iunie
Bolivia - Peru (Maracana - Rio de Janeiro, miercuri, 00:30), Grupa A
Brazilia - Venezuela (Itaipava Arena Fonte Nova - Salvador, miercuri, 03:30), Grupa A

Miercuri 19 iunie
Columbia - Qatar (Morumbi - Sao Paulo, joi, 00:30), Grupa B
Argentina - Paraguay (Mineirao - Belo Horizonte, joi, 03:30), Grupa B

Joi 20 iunie
Uruguay - Japonia (Arena do Gremio - Porto Alegre, vineri, 02:00), Grupa C

Vineri 21 iunie
Ecuador - Chile (Itaipava Arena Fonte Nova - Salvador, sâmbătă, 02:00), Grupa C

Sâmbătă 22 iunie
Peru - Brazilia (Arena Corinthians - Sao Paulo, 22:00), Grupa A
Bolivia - Venezuela (Estadio Mineirao - Belo Horizonte, 22:00), Grupa A

Duminică 23 iunie
Qatar - Argentina (Arena do Gremio - Porto Alegre, 22:00), Grupa B
Columbia - Paraguay (Itaipava Arena Fonte Nova - Salvador, 22:00), Grupa B

Luni 24 iunie
Chile - Uruguay (Maracana - Rio de Janeiro, marţi, 02:00), Grupa C
Ecuador - Japonia (Mineirao - Belo Horizonte, marţi, 02:00), Grupa C

SFERTURI DE FINALĂ
Joi 27 iunie sfert 1: câştigătoarea Grupei A - locul 3 în Grupa B/C (Arena do Gremio - Porto Alegre, vineri, 03:30)
Vineri 28 iunie sfert 2: locul 2 în Grupa A - locul 2 în Grupa B (Maracana - Rio de Janeiro, 22:00)
sfert 3: câştigătoarea Grupei B - locul 2 în Grupa C (Arena Corinthians - Sao Paulo, sâmbătă, 02:00)
Sâmbătă 29 iunie sfert 4: câştigătoarea Grupei C - locul 3 în Grupa A/B (Itaipava Arena Fonte Nova - Salvador, 22:00)

SEMIFINALE
Marţi 2 iulie
câştigătoarea sfertului 1 - câştigătoarea sfertului 2 (Mineirao - Belo Horizonte, miercuri, 03:30) Miercuri 3 iulie
câştigătoarea sfertului 3 - câştigătoarea sfertului 4 (Arena do Gremio - Porto Alegre, joi, 03:30)

FINALA MICĂ

Sâmbătă 6 iulie învinsele din semifinale (Arena Corinthians - Sao Paulo, 22:00)

FINALA MARE
Duminică 7 iulie câştigătoarele din semifinale (Maracana - Rio de Janeiro, 23:00).

Citește și: Transfermark - Valoarea de piață a selecţionatelor de la Copa America

 


Te-ar putea interesa






Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?

Copyright 2019 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.


dcn.n-nxt.27