CM 2019 - Kenyana Ruth Chepngetich a câştigat maratonul feminin, pe o căldură sufocantă

Alergătoarea kenyană Ruth Chepngetich a câştigat proba feminină de maraton din cadrul Campionatelor Mondiale de atletism ediţia 2019, desfăşurată în noaptea de vineri spre sâmbătă la Doha, pe o căldură sufocantă (32,7 grade Celsius şi 73,3% umiditate), care a forţat mai multe concurente să abandoneze.

Chepngetich (25 ani) a cucerit primul său titlu de campioană a lumii după ce a încheiat cursa de 42,195 km în 2 h 32 min 43 sec. Ea a devansat-o pe deţinătoarea titlului, Rose Chelimo din Bahrain (2 h 33 min 46 sec), în timp ce poziţia a treia a fost ocupată de namibiana Helalia Johannes, în 2h 34 min 15 sec.

Campioana europeană en titre, Volha Mazouronak din Belarus, s-a clasat pe poziţia cincea, în 2 h 36 min 21 sec, fiind urmată de americanca Roberta Groner (41 ani), mamă a trei copii, cronometrată în 2 h 38 min 44 sec.

Dn cauza căldurii şi a umidităţii ridicate, doar 40 de alergătoare au reuşit să termine cursa din capitala Qatarului, din cele 68 de concurente care au luat startul în acest "maraton al supravieţuirii", aşa cum l-a descris agenţia EFE.