CM 2019: Africa de Sud a câştigat duelul cu Italia pentru calificarea în sferturi

Echipa de rugby a Africii de Sud a obţinut o victorie crucială în meciul cu Italia (49-3), disputat vineri la Shizuoka în cadrul grupei B a Cupei Mondiale 2019 din Japonia, care îi oferă teoretic biletul către sferturile de finală ale competiţiei.

Sopringboks, care au obţinut şi bonusul ofensiv, au controlat meciul şi au terminat prima repriză în avantaj cu 17-3, după eseurile lui Kolbe (5) şi Mbonambi (26), la care s-au adăugat transformările lui Pollard şi penalitatea reuşită de acelaşi jucător în minutul 11. Tommaso Allan a marcat singurele puncte ale Italiei dintr-o lovitură de penalizare în minutul 8.

După pauză, presiunea sud-africanilor a crescut şi s-a concretizat prin încercările realizate de Kolbe (52), Am (57), Mapimpi (67), Snyman (75) şi Marx (82). Pollard a reuşit alte două transformări şi o lovitură de penalizare. În minutul 42, italianul Andrea Lovotti a văzut cartonaşul roşu şi şi-a lăsat echipa în 14 jucători.

În clasamentul grupei, Africa de Sud a urcat pe primul loc cu 10 puncte, urmată de Italia 10, Noua Zeelandă 9, Canada 0, Namibia 0 puncte.

Componenţa echipelor:

Africa de Sud: 15. Willie le Roux, 14. Cheslin Kolbe, 13. Lukhanyo Am, 12. Damian de Allende, 11. Makazole Mapimpi, 10. Handre Pollard, 9. Faf de Klerk; 1. Tendai Mtawarira, 2. Bongi Mbonambi, 3. Frans Malherbe, 4. Eben Etzebeth, 5. Lood de Jager, 6. Siya Kolisi (căpitan), 7. Pieter-Steph du Toit, 8. Duane Vermeulen.

Rezerve: 16. Malcolm Marx, 17. Steven Kitshoff, 18. Vincent Koch, 19. RG Snyman, 20. Franco Mostert, 21. Francois Louw, 22. Herschel Jantjies, 23. Frans Steyn.

Italia: 15. Matteo Minozzi, 14. Tommaso Benvenuti, 13. Luca Morisi, 12. Jayden Hayward, 11. Michele Campagnaro, 10. Tommaso Allan, 9. Tito Tebaldi; 1. Andrea Lovotti, 2. Luca Bigi, 3. Simone Ferrari, 4. David Sisi, 5. Dean Budd, 6. Abraham Steyn, 7. Jake Polledri, 8. Sergio Parisse (căpitan).

Rezerve: 16. Federico Zani, 17. Nicola Quaglio, 18. Marco Riccioni, 19. Alessandro Zanni, 20. Federico Ruzza, 21. Sebastian Negri, 22. Callum Braley, 23. Carlo Canna.

Arbitru: Wayne Barnes (Anglia)