Ciclism - Tour de l'Avenir: Britanicul Wright a câştigat etapa a 4-a, francezul Guglielmi, pe primul loc la general

Ciclistul britanic Fred Wright a câştigat duminică etapa a 4-a din Tour de l'Avenir, disputată pe distanţa de 158 km între localităţile franceze Mauriac şi Espalion, iar francezul Simon Guglielmi a intrat în posesia tricoului galben, relatează AFP. La capătul unui traseu accidentat, Fred Wright s-a impus la sprint, devansându-i pe cei şapte colegi ai săi de evadare. El este al doilea britanic ce câştigă o etapă din acest tur, după Ethan Hayter sâmbătă. Wright a fost cronometrat în 3 h 54 min 44 sec, fiind urmat pe podium, cu acelaşi timp, de elveţianul Joel Sutter şi norvegianul Soeren Waerenskjold. Celălalt mare câştigător al zilei este Simon Guglielmi, locul 4 în etapa de duminică şi nou purtător al tricoului galben, detronându-l pe norvegianul Tobias Foss. La general, Guglielmi, cu timpul de 11 h 37 min 02 sec, îl devansează cu o singură secundă pe italianul Giovanni Aleotti, implicat şi el în evadarea de duminică. Tobias Foss este acum pe locul 3, la 42 de secunde.