Ciclism: Eduard Grosu a coborât pe locul 34 în clasamentul Turului Croaţiei

Rutierul român Eduard-Michael Grosu ocupă locul 34 în Turul ciclist al Croaţiei, în urma etapei a treia, desfăşurată joi, după ce a luat startul din poziţia de lider. Kazahul Evgheni Ghidici (Astana Pro Team) s-a impus în etapa a treia, alergată pe 63,5 km, între Okrug şi Makarska, fiind cronometrat cui timpul de 1 h 32 min 21 sec.

Ghidici a fost urmat de slovenul Grega Bole (Bahrain-Merida) şi de australianul Alexander Edmondson (Mitchelton-Scott), ambii sosind în acelaşi timp cu învingătorul. Grosu s-a clasat pe locul 53, la 2 min 8 sec de Ghidici. Evgheni Ghidici este noul lider al cursei, fiind urmat de Edmondson, la 6 secunde, şi de Bole, la 10 secunde. Eduard Grosu se află pe locul 34, la 2 min 5 sec de Ghidici.

Vineri va avea loc etapa a patra, între Starigrad şi Gorski Kotar, pe 155 km, informează Agerpres.