Ciclism: Bernal a câştigat etapa a 7-a din Turul Elveţiei şi şi-a consolidat avansul în clasamentul general

Ciclistul columbian Egan Bernal (Ineos) a câştigat vineri etapa a 7-a din Turul Elveţiei, care, cu 216,6 km, a fost cea mai lungă a competiţiei, şi şi-a consolidat avansul în clasamentul general, trimiţându-le un semnal adversarilor săi cu ceva mai mult de două săptămâni înainte de Turul Franţei, scrie AFP.

Între Unterterzen şi Pasul Saint-Gothard, Bernal s-a impus en solitaire, fiind cronometrat în 5 h 37 min 40 sec, cu un avans de 23 de secunde faţă de doi rutieri ai echipei Bahrain-Merida, italianul Domenico Pozzovivo şi australianul Rohan Dennis, ultimul fiind pe locul 2 în clasamentul general.

Bernal apare ca unul din favoriţii Marii Bucle, ce a pierdut recent două nume grele, britanicul Chris Froome (Ineos) şi olandezul Tom Dumoulin (Sunweb), ambii accidentaţi. Turul Elveţiei programează sâmbătă etapa a 8-a, un contratimp de 19,2 km în jurul localităţii Goms, iar duminică va avea loc ultima etapă, una scurtă (101,5 km) dar foarte accidentată.