Baschet masculin: CSM CSU Oradea, victorioasă în deplasare în FIBA Europe Cup

CSM CSU Oradea a învins echipa turcă Bahceşehir College, cu scorul de 71-66 (17-23, 19-19, 14-13, 21-11), miercuri, la Istanbul, în Grupa D a FIBA Europe Cup la baschet masculin.

Campioana României a obţinut victoria după un ultim sfert de meci foarte bun. Cele două echipe erau la egalitate, 62-62, cu trei minute rămase de joc, dar orădenii au reuşit să încline balanţa. Antrenorul Cristian Achim i-a folosit pe Kristopher Richard 6 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive, Aaron Broussard 5 p, 6 rec, 4 pd, Giordan Watson 12 p, 3 rec, 3 pd, Tudor Fometescu, Sean Barnette 11 p, 7 rec, 1 pd, Arturas Valeika 5 p, 2 rec, 2 pd, Cătălin Baciu 2 p, 1 rec, Dragan Zekovic 16 p, 7 rec, Nikola Markovic 14 p, 4 rec, 7 pd.

La Bahceşehir College au jucat Trae Golden 24 p, 3 rec, 10 pd, Can Altintig 2 p, 1 rec, Mangok Mathiang 11 p, 12 rec, 1 pd, Hadi Oezdemir, Altan Erol 3 p, 5 rec, 2 pd, Alper Ozcan, Dwight Junior Hardy 1 rec, 2 pd, Cameron Clark 8 p, 3 rec, 1 pd, Jajuan Markeis Johnson 16 p, 6 rec, 1 pd, Dogan Şenli 2 p. CSM CSU Oradea a reuşit a doua victorie în Grupa D şi ocupă primul loc în clasament. Tot miercuri are loc şi meciul dintre BC CSU Sibiu şi formaţia elveţiană Fribourg Olympic. Următorul joc al orădenilor va avea loc pe 6 noiembrie, în Elveţia, cu Fribourg Olympic, informează Agerpres.