Baschet masculin: CSM CSU Oradea a câştigat şi al doilea meci al finalei Ligii Naţionale

CSM CSU Oradea, campioana en titre, a învins-o pe BC CSU Sibiu cu scorul de 64-62 (18-16, 16-16, 12-19, 18-11), miercuri, în deplasare, în meciul al doilea al finalei Ligii Naţionale de baschet masculin.

Orădenii conduc cu 2-0 la general în finală după ce s-au impus în ambele partide de pe Cibin, 89-87 în prima. Echipa antrenată de Cristi Achim a reuşit să încline balanţa în ultimul sfert, după ce a fost condusă cu 53-46 când mai erau 9 minute de joc. Oaspeţii au fost permanent în control în ultimele cinci minute, câştigând la doar două puncte diferenţă, cu 64-62, ca şi în primul meci.

Giordan Watson a fost cel mai bun om de la învingători, cu 18 puncte, 3 recuperări, 6 pase decisive. Nikola Markovic a contribuit cu 13 p, 5 rec, iar Kristopher Richard 11 p, 5 rec, 2 pd. Au mai evoluat Bogdan Nicolescu, Dragan Zekovic 5 p, 2 rec, Bogdan Ţîbîrnă 1 p, 4 rec, Mihai Gavrilă, Tudor Fometescu, Arturas Valeika 8 p, 5 rec, Marc Antonio Carter 5 p, 3 rec, Muhamed Pasalic 3 p, 1 rec, 1 pd. La sibieni au jucat Justas Tamulis 11 p, 2 rec, 1 pd, Lucas Tohătan 9 p, 4 rec, Christopher Cooper Williams 7 p, 7 rec, 1 pd, Kevin Christopher Hardy 10 p, 10 rec, 3 pd, Monyea Durrell Pratt 9 p, 7 rec, Mirel Dragoste 1 rec, 1 pd, Aurelian Gavriloaia 1 pd, Randal Alan Falker 8 p, 6 rec, 2 pd, Isaiah Lemart Philmore 8 p, 5 rec. Finala se joacă după sistemul cel mai bun din cinci partide, următoarea fiind programată în Arena Antonio Alexe din Oradea, pe 2 iunie.