Naţionala masculină de baschet a Argentinei a învins marţi Serbia cu 97-87, în sferturile Cupei Mondiale 2019 care se desfăşoară în China, şi s-a calificat pentru prima oară din 2006 în semifinalele competiţiei, informează AFP.
Fără fundaşul Manu Ginobili, care s-a retras de la prima reprezentativă după JO de la Rio din 2016, sud-americanii au reuşit surpriza în faţa sârbilor conduşi de Nikola Jokic şi Stefan Jovic, consideraţi printre favoriţii turneului final.
Pentru a accede în ultimul act al competiţiei, argentinienii vor înfrunta învingătoarea dintre Statele Unite, marea favorită, şi Franţa, naţionale care se vor întâlni miercuri, la Dongguan.

