Auto - Formula 1: FIA a respins recursul Ferrari

Auto - Formula 1: FIA a respins recursul Ferrari după incidentul de la MP al Canadei

Federaţia Internaţională de Automobilism (FIA) a anunţat vineri că a respins recursul echipei Ferrari pentru revizuirea penalităţii impuse lui Sebastian Vettel, ce a făcut ca pilotul german să piardă victoria din Marele Premiu de Formula 1 al Canadei, pe 9 iunie, informează AFP. Comisarii de cursă au estimat că în elementele prezentate vineri de Scuderia nu există nimic nou, care să poată motiva o anulare a decizie lor. Ferrari a invocat un 'drept de revizuire' în legătură cu penalitatea care l-a făcut pe Sebastian Vettel să piardă cursa în favoarea lui Lewis Hamilton (Mercedes).

Hamilton a câştigat MP al Canadei ca urmare a unei penalizări de 5 secunde care i-a fost aplicată lui Vettel, ce a trecut primul linia de sosire, dar a fost sancţionat pentru că l-a împins pe britanic într-un parapet după ce şi-a redresat maşina ieşită pe spaţiul verde, în turul 48 al cursei. Comisarii de cursă au considerat că revenirea de manieră periculoasă a lui Vettel l-a forţat pe Lewis să se apropie periculos de parapet pentru a evita o coliziune, astfel că i-au impus germanului o penalizare de cinci secunde, care i-a adus victoria campionului mondial. Piloţii Mercedes au câştigat toate cele şapte MP desfăşurate până acum în acest sezon. A opta etapă, MP al Franţei, va avea loc duminică.