Atletism: Christian Coleman şi Maria Lasiţkene au stabilit cele mai bune performanţe ale anului la Oslo

Sebastian Florea / 14 iun 2019 / 12:04 Salveaza PDF Comentarii

Americanul Chris Coleman, pe 100 m, şi rusoaica Maria Lasiţkene, la săritura în înălţime, au stabilit cele mai bune performanţe mondiale din acest an în probele lor favorite, joi, în cadrul reuniunii atletice de al Oslo (Bislett Games), din circuitul Diamond League, transmite AFP.

 

Lasiţkene a dominat proba de săritură în înălţime de la Oslo, cu 2,01 m, cea mai bună performanţă mondială a anului şi totodată primul său concurs în care trece ştacheta înălţată a peste 2 metri.

Dubla campioană mondială a reuşit astfel a 34-a victorie (o singură înfrângere) de la Jocurile Olimpice 2016, la care nu a putut participa din cauza suspendării Rusiei în marele scandal de dopaj.

Vechea performanţă mondială la săritura în înălţime era deţinută de o altă rusoaică, Ana Cicerova, care a sărit marţi la Moscova 2 metri.

Americanul Christian Coleman a stabilit cea mai bună performanţă mondială a anului la 100 m, 9 sec 85/100, el deţinând şi cel mai bun timp anterior, alături de compatriotul său Noah Lyles şi de nigerianul Divine Oduduru - 9 sec 86/100.

Deţinătoarea recordului mondial la junioare în proba de 400 m, Sydney McLaughlin, a învins-o la Oslo pe campioana olimpică Dalilah Muhammad.

Americanul Sam Kendricks s-a impus la săritura cu prăjina, cu 5,91 m, în faţa principalilor săi concurenţi la titlul mondial, suedezul Armand Duplantis şi polonezul Piotr Lisek.

Principalele rezultate:
MASCULIN
100 m: 1. Christian Coleman (SUA) 9.85
800 m: 1. Ryan Sanchez (Porto Rico) 1:46.34
o milă: 1. Marcin Lewandowski (Polonia) 3:52.34
3.000 m: 1. Gaseleon Barega (Etiopia) 7:32.17
400 m garduri: 1. Karsten Warholm (Norvegia) 47.33
săritura cu prăjina: 1. Sam Kendricks (SUA) 5,91 m
aruncarea suliţei: 1. Johannes Vetter (Germania) 85,27 m

FEMININ
200 m: 1. Dafne Schippers (Olanda) 22.56
800 m: 1. Halima Nakayi (Uganda) 2:01.93
100 m garduri: 1. Christina Manning (SUA) 12.69
400 m garduri: 1. Sydney Mclaughlin (SUA) 54.16
3.000 m obstacole: 1. Norah Jeruto Tanui (Kenya) 9:03.71
săritura în înălţime: 1. Maria Kucina (Rusia) 2,01 m
triplusalt: 1. Caterine Ibarguen (Columbia) 14,79 m
aruncarea greutăţii: 1. Gong Lijiao (China) 19,51 m


Te-ar putea interesa






Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?

Copyright 2019 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.


dcn.n-nxt.24