Cele mai citite
HEALTH FORUM: Investiția în sănătate – pilon al securității naționale și al dezvoltării economice - Urmărește dezbaterea live

Americanca Simone Biles şi-a adjudecat a 24-a medalie la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică

Americanca Simone Biles şi-a adjudecat a 24-a medalie la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică

Americanca Simone Biles a cucerit medalia de aur la bârnă şi a doborât recordul de medalii la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică, atât la masculin cât şi la feminin, adjudecându-şi a 24-a medalie, dintre care 18 de aur, duminică, în finalele de la Stuttgart, transmite Agerpres.

Biles a obţinut un punctaj excelent, 15,066, fiind urmată pe podium de două chinezoaice, Liu Tingting (14,433), medaliată cu argint, si Li Shijia (14,300), care a intrat în posesia bronzului.

Cvadrupla campioană olimpică (22 ani) egalase sâmbătă recordul deţinut de belarusul Vitali Scerbo (23 medalii) din anii 1990, după ce se impusese la sărituri.

Americanca va mai evolua duminică în finala de la sol.

Fiți la curent cu ultimele noutăți.

Urmăriți DCNews și pe Google News

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

Citește mai multe din Alte sporturi
Citește mai multe din Alte sporturi
x close