DCNews Politica Ponta, critici dure pentru Guvernul Cioloș: După un asemenea dezastru...

Ponta, critici dure pentru Guvernul Cioloș: După un asemenea dezastru...

"In absolut orice tara democratica, europeana, cu societate civila , stat de drept si raspundere politica a guvernantilor - dupa un asemenea dezastru Primul Ministru sau/si Ministrul Justitie isi dadea demisia ( dupa ce isi cerea scuze judecatorilor si procurorilor pentru bataia de joc la care i-au supus)!

Acelasi lucru se intampla daca in loc de magistrati era vorba de profesori, medici, militari , politisti, etc!

In Romania nu se intampla nimic - pentru ca nu suntem o tara democratica, nici nu ne mai comportam ca in Europa, nu avem societate civila, nici stat de drept si guvernantii nu raspund in fata poporului si a legilor!

Oare in Decembrie prin vot putem sa ii schimbam ( sau nici acest drept nu il mai avem)?", a transmis, duminică, Victor Ponta, într-o postare pe Facebook.

Citește și: Președintele UNJR, Dana Gîrbovan: Sunt profund îngrijorată

Reacția fostului premier survine după ce peste 500 de judecători au dat publicităţii un memoriu cu privire la aplicarea nediscriminatorie a OUG nr. 20/2016, alăturându-se astfel acțiunii procurorilor, care au cerut încetarea oricăror presiuni care ar putea împiedica aplicarea acestei OUG, scrie stiripesurse.ro

Nemulțumirea magistraților pleacă de la aplicarea incorectă în sistemul judiciar a ordonanței guvernului prin discriminările salariale dintre bugetari, ajungându-se în situația ca un procuror cu aceeași vechime și grad ca un magistrat să câștige mai mult decât judecătorul.

Știri similare din categoria Politica Vezi toate articolele