DCNews
›
Stiri
›
Internațional
›
Conducerea UE se reunește pentru a lua o poziție în legătură cu Egiptul
Conducerea UE se reunește pentru a lua o poziție în legătură cu Egiptul
Publicat pe 16 aug 2013, 19:29
La Cairo, s-au înregistrat primele victime în rândul partizanilor preşedintelui islamist destituit Mohamed Morsi, care au reluat protestele.
Preşedintele francez François Hollande urmează să discute astăzi, despre situaţia din Egipt, cu premierul britanic David Cameron, după o convorbire pe acelaşi subiect cu cancelarul german Angela Merkel - relatează France Presse.
Violenţele din ultimele zile, soldate cu circa 600 de morţi, au determinat convocarea, luni, la Bruxelles, a unei reuniuni a reprezentanţilor statelor membre ale Uniunii Europene - a anunţat astăzi Serviciul European de Acţiune Externă.
Convorbirile de astăzi, iniţiate de preşedintele francez François Hollande, vin după ce, ieri, acesta l-a convocat per ambasadorul egiptean la Paris pentru a-i transmite marea îngrijorare a Franţei faţă de situaţia din Egipt.
Acelaşi lucru l-au transmis diplomaţilor egipteni guvernele din Germania, Marea Britanie, Italia şi Spania.
Preşedintele Hollande a cerut încetarea imediată a represiunii şi evitarea unui război civil.
Acesta a insistat că în ţara arabă trebuie să fie respectat dreptul de a demonstra paşnic şi a reamintit datoria protestatarilor de a acţiona la fel.
Poziţie comună a statelor UE
Luni, la Bruxelles, ambasadorii statelor Uniunii Europene însărcinaţi cu politica externă şi securitatea vor încerca să găsească o poziţie comună cu privire la situaţia din Egipt, în vederea unor posibile acţiuni.
Amintim că de miercuri Egiptul este afectat de violenţe, după ce poliţia a intervenit în forţă pentru a-i dispersa pe susţinătorii preşedintelui islamist demis Mohamed Morsi.
Mişcarea din care provine acesta, Fraţii Musulmani, a chemat astăzi egiptenii la proteste în cadrul a ceea ce ei au numit "vinerea furiei".
Ultimul bilanţ oficial este de cel puţin 578 de morţi şi 4200 de răniţi.
-
-
-
-
-
-
-
- Trump vrea să decidă cine va conduce Iranul, după modelul din Venezuela05.03.2026, 19:49
-
-
- Britney Spears, arestată de poliția rutieră în California05.03.2026, 18:34
- Turcia, vizată de o rachetă trasă din Iran, confirmă NATO05.03.2026, 17:36
-
-
- România și Polonia își consolidează cooperarea în securitate și economie05.03.2026, 15:01
-
-
- Apelul Comisiei Naționale a României pentru UNESCO05.03.2026, 13:13
-
-
-
-
-
-
- Mii de kurzi ar fi lansat o ofensivă terestră împotriva Iranului05.03.2026, 08:21
-
-
-
-
-
-
-
- Insula exotică unde "luxul incredibil" e accesibil și cu un buget mic04.03.2026, 20:11
-
-
-
- Ce l-ar fi determinat pe Donald Trump să înceapă atacul asupra Iranului04.03.2026, 18:20
-
-
-
-
-
-
-
-
- Reacția UE, după amenințările lui Trump la adresa Spaniei04.03.2026, 12:15
- Spania spune "Nu războiului" în conflictul din Orientul Mijlociu04.03.2026, 11:52
-
-
-
-
-
-
- SUA își evacuează personalul neesențial al consulatelor din Pakistan04.03.2026, 09:22
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
- Donald Trump: Iranienii sunt mulțumiți de ceea ce am făcut03.03.2026, 20:28
-
-
-
-
- Planul lui Zelenski pentru prezidențialele din Ucraina03.03.2026, 19:11
-
-
-
-
- România, la masa discuţiilor privind umbrela nucleară a Franţei - Surse03.03.2026, 17:14
-
-
- Donald Trump, anunțul momentului despre războiul cu Iranul03.03.2026, 15:07
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-