DCNews Stiri Internațional Ce au discutat Merkel, Barroso și președintele Ucrainei- VIDEO

Ce au discutat Merkel, Barroso și președintele Ucrainei- VIDEO

Președinția Lituaniei a publicat pe YouTube un clip în care voia să surprindă atmosfera de la începutul reuniunii de la Vilnius. Pe filmare se aude o conversație între Angela Merkel, Jose Manuel Barroso și președintele Ucrainei, Viktor Ianucovici

Potrivit traducerii redate de EUobserver și preluate de Gândul, Angela Merkel i-a spus președintelui ucrainian: Ne așteptam mai mult".

Viktor Ianucovici, vizibil încurcat, a încercat să-şi explice decizia de a amâna semnarea Acordului de Asociere şi Liber Schimb cu Uniunea Europeană: "Situaţia economică din Ucraiana este foarte dificilă şi avem mari probleme cu Moscova. Vreau să mă înţelegeţi: am fost singur timp de 3 ani şi jumătate cu Rusia".

Preşedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, îi explică preşedintelui ucrainean că ţara lui nu are o alternativă la acordurile europene pe care tocmai a refuzat să le semneze. "Nu va fi credibil un acord pentru un grup de lucru", a spus Barroso. Ianucovici a propus crearea unui dialog trilateral Rusia-Ucraina-UE. Oficialii europeni au respins propunerea.

Republica Moldova şi Georgia au parafat acordurile cu Uniunea.

Știri similare din categoria Internațional Vezi toate articolele