Real Madrid s-a calificat dramatic la loviturile de departajare în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins-o pe Manchester City - Video

Real Madrid – Atletico Madrid. ”Galacticii” au reușit remontada în fața rivalilor din capitala Spaniei - Video

Real Madrid s-a calificat în semifinalele Champions League, după ce a învins-o pe Manchester City cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, miercuri seara, în deplasare, într-o partidă din manşa secundă a sferturilor de finală.

Scorul a fost egal, 1-1, atât la capătul celor 90 de minute regulamentare, cât şi al prelungirilor. Și săptămâna trecută cele două echipe au terminat la egalitate pe Santiago Bernabeu, scor 3-3.

Diferenţa din retur s-a făcut la penalty-uri, unde portarul Andri Lunin a apărat şuturile lui Bernardo Silva şi Mateo Kovacic.

Real Madrid, deţinătoarea recordului de trofee în Liga Campionilor (14), va juca în penultimul act cu Bayern Munchen, care a eliminat şi ea o echipă din Anglia, pe Arsenal (2-2, 1-0).

Pe Etihad Stadium din Manchester, în fața a 52.306 spectatori, au evoluat echipele:

Manchester City: Ederson - Kyle Walker (căpitan), Akanji (Stones, 112), Ruben Dias, Gvardiol - B. Silva, De Bruyne (Kovacic, 112), Foden, Rodri, Grealish (Doku, 72) - Haaland (J. Alvarez, 91).

Antrenor: Josep Guardiola.

Real Madrid: Lunin - Dani Carvajal (Eder Militao, 110), Rudiger, Nacho Fernandez (căpitan), F. Mendy - F. Valverde, Camavinga, Kroos (Modric, 79) - Bellingham - Rodrygo (Brahim Diaz, 84), Vinicius Jr (Lucas Vazquez, 102). Antrenor: Carlo Ancelotti. Arbitru: Daniele Orsato (Italia). Cartonaşe galbene: Carvajal (38), Grealish (59), Gvardiol (61), Rodri (90), Mendy (90+4). A