CM 2014: ARGENTINA și NIGERIA merg în optimi. MESSI face „dubla” în NIGERIA-ARGENTINA 2-3. BOSNIA-IRAN s-a termina 3-1

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. IRAN și NIGERIA au luptat în ultima etapă pentru al doilea loc din GRUPA F care ducea în optimile de finală ale CM DE FOTBAL 2014 DIN BRAZILIA.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Chiar dacă a pierdut cu ARGENTINA, scor 2-3, NIGERIA s-a calificat în optimile de finală ale CM 2014, profitând de victoria obținută de BOSNIA și HERȚEGOVINA cu IRAN, scor 3-1.

Vezi și: PROGRAMUL PE ZILE al meciurilor de la CAMPIONATUL MONDIAL 2014

Ca și în primele două jocuri ale ARGENTINEI, MESSI i-a tras pe sud-americani după el, marcând o „dublă” contra NIGERIEI, în minutele 3 și 46. Africanii au revenit de fiecare dată, prin reușitele lui MUSA.

Golul victoriei pentru sud-americani a fost marcat de ROJO, la 5 minute de la reluare. NIGERIA - ARGENTINA s-a terminat 2-3 și ambele echipe merg în optimile de finală ale CAMPIONATULUI MONDIAL DE FOTBAL 2014.

Fără șanse de calificare, BOSNIA și HERȚEGOVINA s-a impus în celălalt meci din GRUPA F, în fața IRANULUI, cu scorul de 3-1. Golurile europenilor au fost marcate de DZEKO ('23), PJANIC ('59) și VRSAJEVIC ('83), în timp ce golul de onoare al IRANULUI a fost înscris de GHOOCHANNEJHAD ('82).

Clasamentul final al GRUPEI F de la CM 2014:

Argentina - 9 puncte, golaveraj 6-3, 3 meciuri

Nigeria - 4 p., 3-3, 3 m.

Bosnia - 3 p., 4-4, 3 m.

Iran - 1 p., 1-4, 3 m.

În optimile de finală, ARGENTINA va întâlni ocupanta locului secund din GRUPA E, în timp ce NIGERIA va da peste câștigătoarea GRUPEI E.

Vezi și: CM 2014: REZULTATE, CLASAMENTE din GRUPE și TELEVIZĂRI, pe DCNEWS