DCNews Politica Personalități politice Dominic Fritz, anunț privind candidatura la prezidențiale: Pe 5 iulie îmi voi depune dosarul pentru obținerea cetățeniei române

Dominic Fritz, anunț privind candidatura la prezidențiale: Pe 5 iulie îmi voi depune dosarul pentru obținerea cetățeniei române

Foto: Agerpres

Dominic Fritz, primarul reales al Timișoarei, a avut marți după-amiază o intervenție prin videoconferință la Antena 3 CNN, unde a confirmat că-și va depune candidatura pentru președinția Uniunii Salvați România.

Întrebat despre o posibilă candidatură la prezidențiale și despre faptul că nu este cetățean român, Dominic Fritz a confirmat că său de obținere a cetățeniei române va fi depus în luna iulie este programat Autoritatea Națională pentru Cetățenie.

Ulterior, Fritz a fost întrebat de ce abia acum a depus această cerere, iar primarul Timișoarei a precizat că este nevoie să fii rezident pe teritoriul României în ultimii cinci ani pentru a putea aplica pentru obținerea cetățeniei.

Dominic Fritz a infirmat totuși că va candida la alegerile prezidențiale din luna septembrie.

„Îmi voi depune dosarul de cetățenie în 5 iulie, dar nu intenționez să candidez la vreo funcție ...“, a spus Dominic Fritz.

Știri similare din categoria Personalități politice Vezi toate articolele