Rapid a remizat cu Slask Wroclaw şi s-a calificat în grupele Ligii Europa

Rapid Slask Wroclaw

Rapid a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), azi, pe stadionul „Dan Păltinişan” din Timişoara, partida-retur cu echipa poloneză Slask Wroclaw. Cum în prima manşă giuleştenii au câştigat cu scorul de 3-1, alb-vişiniii s-au calificat în grupele Ligii Europa.

În minutul 12 al întâlnirii, rapidistul Daniel Pancu a reuşit să deschidă scorul şi calificarea era pecetluită definitiv. În prima parte a jocului, fotbaliştii polonezi nu au avut nici măcar o ocazie de a marca. După pauză, rapidiştii s-au relaxat şi au permis oaspeţilor să domine jocul. Polonezii au egalat în minutele de prelungire ale partidei.

Antrenorul Răzvan Lucescu a reuşit să readucă Rapidul în grupele Ligii Europene după o pauză de patru sezoane. Giuleştenii vor fi în urnele de la Monte Carlo, unde mâine se va efectua tragerea la sorţi a componenţei grupelor.