Performanță judo. O nouă medalie pentru România

România a obţinut o medalie de argint prin gimnasta Denisa Maria Golgota, la sărituri, şi una de bronz prin judoka Eduard Şerban, la categoria 90 kg, vineri, la ediţia de vară a Festivalul Olimpic al Tineretului European, de la Gyor.

Denisa Maria Golgota a fost premiată de George Boroi, secretarul general al Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, conform Agerpres.

Eduard Şerban a urcat pe treapta a treia a podiumului după ce l-a învins în finala pentru medalia bronz pe Emils Gerkens (Letonia). Este a doua medalie cucerită de judoka din România la această întrecere, după argintul câştigat de Ramona Micula la categoria 52 kg.

Sâmbătă, România participă la judo în întrecerea pe echipe la masculin, unde va întâlni în primul tur reprezentativa Turciei.

În afara acestor trei medalii, România a mai obţinut la FOTE Gyor 2017 două medalii de bronz, prin atleta Andreea Raissa Hojda, în proba de 800 m, respectiv înotătoarea Ana Iulia Dascăl, la 100 m liber feminin.