LIGA 1: Dinamo, în play-off. Celelalte formaţii calificate

Viitorul, Steaua, CFR Cluj, CS U Craiova, Dinamo şi Astra sunt formaţiile calificate în play-off după terminarea sezonului regular. Configuraţia finală a clasamentului se va stabili luni, după partida Astra - FC Botoşani, programată de la ora 20:30.

În cazul unei victorii, giurgiuvenii pot urca până pe locul trei.

6. Astra 41p

Ora 22:25: S-au terminat cele trei partide! În urma rezultatelor, CFR Cluj, CS U Craiova şi Dinamo au obţinut calificarea în play-off. Gaz Metan Mediaş a încheiat sezonul regulare pe locul 7 şi va evolua în play-out.

Ora 22:15: Nistor a marcat, în minutul 84, prin Nistor şi şi-a asigurat calificarea în play-off. CS U Craiova şi CFR Cluj sunt celelalte formaţii calificate, în acest moment, în play-off.

Ora  22:00: CS U Craiova a deschis scorul prin Bancu, în minutul 62, care a marcat cu un şut la vinclu, din apropierea careului. În celelalte partide, Dinamo şi CFR Cluj au avantaje minime pe tabelă. În acest moment, Gaz Metan se află pe locul 7, în afara play-off-ului. "Cîinii" joacă slab la Severin, fapt care a dat curaj trupei antrenate de Flavius Stoican.

Ora 21:45: După o oră de joc, rezultatele sunt următoarele: Pandurii - Dinamo 0-1, CS U Craiova - Gaz Metan 0-0, CFR Cluj - Viitorul 1-0. Gaz Metan este în afara play-off-ului.

Ora 21:30. Ultimele 45 de minute ale partidelor. CS U Craiova - Gaz Metan, singurul meci fără gol. Dinamo va încerca, mai mult ca sigur, să marcheze încă un gol, care să-i asigure liniştea.

Ora 21:20: Pauză. Pandurii - Dinamo 0-1, CS U Craiova - Gaz Metan 0-0, CFR Cluj - Viitorul 1-0. La aceste rezultate, Dinamo, CS U Craiova şi CFR Cluj sunt echipele calificate în play-off. Gaz Metan Mediaş coboară pe locul 7.

Ora 21:15: Nemec a înscris, în minutul 34, cu un şut din apopierea porţii după o fază foarte frumoasă creată de elevii lui Cosmin Contra. La acest scor, roş-albii urcă pe loc de play-off. Singura partidă în care nu s-a marcat este cea de la Piteşti, dintre CS U şi Gaz Metan.

Ora 21:00: CFR Cluj a deschis scorul în minutul 21! Deac a marcat cu un lob superb, peste Buzbuchi. Scoruri neschimbate în celelalte două partide.

Ora 20:45: Scorul este alb în toate cele trei partide. Dacă aceste rezultate se menţin pînă la final, Dinamo va juca în play-out.

Ora 20:30: Au început cele trei partide. Pentru a fi sigură de calificarea în play-off, Dinamo are nevoie de victorie cu Pandurii.

Pandurii - Dinamo 0-2 (Nemec 34, Nistor 84)

Echipele de start:

Dinamo: Penedo - Romera, Nedelcearu, Marici, Filip - Nistor, Busuladzici, Palici - Bumba, Nemec, Bawab
Rezerve: Popescu - Corbu, Rivaldinho, D. Popa, P. Petre, Dudea, Ceccarelli.

Pandurii: Stanca - Samson, Ene, Fl. Ilie, Buşu - Zaina, Jeffrey - Surugiu, Stana, Hlistei - Negruţ
Rezerve: L. Popescu - Firţulescu, C. Negoiţă, Hamed, Tătaru, Trifu, Dodoi

CS U Craiova - Gaz Metan Mediaș 1-0 (Bancu 62)

CS U Craiova: Calancea - Dimitrov, Popov, Barthe, Briceag - Mateiu, Zlatinski, Băluță - Ivan, Fajici, Bancu
Rezerve: Mingote - Kelici, Măzărache, R. Petre, Bucurică, Manea, Screciu

Gaz Metan: Greab - V. Crețu, Trtovac, R. Zaharia, Rugasevici - Bic, Tahar - R. Romeo, Eric, Buziuc - Sikorski