Gaz Metan Mediaş s-a calificat în play-of-ul Ligii Europa după loviturile de departajare

fotbal
fotbal

Gaz Metan Mediaş a reuşit marea surpriză a turului 3 preliminar al Ligii Europa. Mediaşenii au eliminat mult mai cotata echipă germană Mainz, locul 5 în sezonul trecut în Bundesliga, şi s-au calificat în play-of-ul competiţiei.

După 90 de minute, partida s-a încheiat cu scorul de 1-1, acelaşi ca în meciul-tur. Oaspeţii au deschis scorul, în minutul 32, prin Risse, iar gazdele au egalat prin Bawab, în minutul 62. Acelaşi jucător al Gazului marcase şi în partida din Germania.

În cele două reprize de prelungiri, scorul a rămas acelaşi, astfel că s-au executat lovituri de departajare de la 11 metri. Portarul Răzvan Pleşca, după ce pe parcursul partidei a avut nenumărate intervenţii spectaculoase, a reuşit să pareze două dintre execuţiile fotbaliştilor echipei germane. Medieşenii au ratat doar o lovitură de departajare şi s-au calificat mai departe.

Tragerea la sorţi pentru play-of-ul Ligii Europa are loc mâine, la sediul UEFA, România având cinci echipe: FC Vaslui, Steaua, Rapid, Dinamo şi Gaz Metan Mediaş.