CSU Craiova- Viitorul Constanța, rezultat final. Răsturnare de scor

CS Universitatea Craiova a învins campioana FC Viitorul Constanța cu scorul de 3-1 (0-1), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a 20-a a Ligii I de fotbal.

FC Viitorul a deschis scorul în finalul primei reprize prin George Țucudean (42), cu o foarfecă laterală. Universitatea a reușit să egaleze după pauză, din penalty, prin Ionuț Alexandru Mitriță (58), după un henț comis în careu de Bogdan Țîru, care a primit al doilea cartonaș galben.

Gazdele au profitat de avantajul numeric și au preluat conducerea în min. 62, când Nicușor Bancu a urmărit foarte bine o minge revenită din transversală, la șutul lui Hristo Zlatinski. Cristian Bărbuț (77) a închis tabela, cu primul său gol oficial pentru echipa din Bănie, din centrarea lui Bancu.

FC Viitorul a avut o ocazie mare la 0-0, prin Cristian Ganea, care a fost blocat de portarul Nicolai Calancea.

Craiovenii au ratat și ei câteva situații mari de gol: Alex Băluță a tras slab și Arpad Tordia a apărat (33), iar pe final a ratat singur cu Tordai (83), în timp ce Mitriță a trimis mingea în bară (38)

Lovitura de start a fost dată de Ion Velea, fost jucător al Universității și fost arbitru.

După acest succes, Universitatea a urcat pentru moment pe locul al doilea în clasament.

În tur, Universitatea câștigase cu 2-0.

Universitatea a câștigat cu același scor ambele meciuri oficiale jucate pe noul stadion Ion Oblemenco.

FC Viitorul era neînvinsă de șapte etape și nu primise gol în ultimele trei deplasări, relatează Agerpres.